Sesja Rady Gminy nie odbyła się

Nie odbyła się sesja Rady Gminy. Wójt Andrzej Cieślak bez absolutorium. Na wczorajszą sesję przyszło sześcioro z piętnaściorga radnych. Przewodniczący rady Lesław Kuczyński, nerwowo przemierzając korytarz, próbował wydzwonić kworum, czyli co najmniej 8 osób. Nie udało się. Absolutorium to uchwała stwierdzająca, że wójt prawidłowo zrealizował budżet. Głosując za jego udzieleniem przy wymaganym kworum, rada potwierdza, że pieniądze zostały wydane zgodnie z prawem. Na podjęcie tej uchwały rada ma czas do 30 czerwca. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że drugie podejście do sesji zaplanowano na piątek 29 czerwca o 17.30.

Jeśli rada przy wymaganym kworum odmówi udzielenia absolutorium, to rozpoczyna się procedura odwołania wójta z urzędu, czyli referendum. Wyjątkiem jest rok wyborczy. Nawet jeżeli absolutorium zostanie wójtowi udzielone na następnej sesji, jest to dla niego klęska wizerunkowa.

Zeszłoroczne absolutorium rada przyjmowała w niemal pełnym składzie. Były brawa i kwiaty. Brak poparcia dla wójta zapowiada gorące wakacje.